Poprzedni temat «» Następny temat
Zatoki okołoodbytowe!!!
Autor Wiadomość
Alina 
Debiutant

Wysłany: 2007-02-01, 17:46   Zatoki okołoodbytowe!!!

Witam!

Bardzo proszę o pomoc!!
U mojego pieska (11lat) dwa tygodnie temu weterynarz stwierdził zapalenie zatok okołoodbytowych. Dostał dwa zastrzyki i Keflex w tabletkach. Odbyt jest strasznie spuchniety i nieustannie krwawi.
Dzis dostał kolejne tabletki Encorton i Cipronex. Weterynarz stwierdził ponad to, że mój piesek musi przejść operację w najbliższy wtorek :cry: Twierdzi, że spuchnięty odbyt to "gruczolak", który natychmiast trzeba usunąć.

Bardzo proszę niech mi ktoś odpisze, czy takie uszkodzenie odbytu po zapaleniu zatok jest normalne i mozna to leczyc, czy naprawde trzeba odrazu operowac. Boje sie bardzo o mojego Brutuska. Jutro ide do kolejnego weterynarza bo chce to skonsultowac, ale proszę bardzo o rade. Może ktos miał już do czynienia z taka sytuacja?

Z góry dziękuję za odpowiedz

Charlie 
Bywalec

Wysłany: 2007-02-01, 20:30   

Czy pies wcześniej interesował się okolicą odbytu? Byc może krwawienie powstało w wyniku rozlizania lub "saneczkowania"? Istnieje też możliwość, że któryś z gruczołów pękł i zrobiła się przetoka do odbytu lub poza odbyt i jest to przyczyna krwawienia. W obu przypadkach należałoby podac jeszcze dodatkowo lek na zahamowanie krwawienia i poczekać aż to samo się wygoi.

Na jakiej podstawie Twój lek. wet. stwierdził, że jest to gruczolak? Czy był pobrany wycinek ze zmiany albo była robiona biopsja? Spuchnięty odbyt może być wynikiem długotrwałego stanu zapalnego, który po prostu trzeba wyciszyć. Jeśli lekarz dopatrzył się tam guza to należało by rozważyć jego wycięcie u pieska w tym wieku. Jeśli jest to gruczolak, który nie rośnie i nie jest złośliwy, to wydaje mi się, że nie ma sensu obciązać Twojego psa zabiegiem, tym bardziej, że gruczolaki z tej okolicy dają często wznowę pooperacyjną. Jest sens jeśli jest to gruczolakorak, gdyż jest to nowotwór złośliwy. Ale to, czym jest "guz", można potwierdzić jedynie przez pobranie wycinka lub biopsję.

Zapalenie zatok to bardzo częsty problem u psów zwłaszcza starszych choć u młodych się zdarza. Aby nie doprowadzić następnym razem to stanu tak silnego zapalenia należało by co jakiś czas kontorolować i ewentulanie płukać zatoki. Jeśli tylko zauważysz, że Twój psiak interesuję się okolicą odbytu lub jeździ pupą po podłodze, to nie ma co czekać, aż zacznie to brzydko pachnieć, bo leczenie będzie dłuższe, a wizyta mniej przyjemna dla Twojego zwierza.

Pozdrawiam

Alina 
Debiutant

Wysłany: 2007-02-02, 08:41   

Bardzo dziękuję za odpowiedz :smile:
Po wczorajszej wizycie i podaniu leków przeciwzapalnych obrzeęk odbytu zmniejszył się. Poprostu nie mamy w Pile dobrego weterynarza, który potrafi postawić trafną diagnozę. Potrafią tylko eksperymentować na zwierzętach!

Dziś była pierwsza noc, po której mój Brutus nie krwawił tak bardzo. Przespał całą noc spokojnie.
Nie wiem skąd ten silny stan zapalny. Jeżeli to z winy zatok to już teraz będę częściej niż zwykle je przeczyszczać. Słyszałam też, że całkiem możliwe, iż jest to tendencja u sznaucerków do częstego zapychania się zatok. Dziś jeszce spróbuję zasięgnąć rady innego weterynarza. W aptece poradzili mi tez, aby ranę leczyć "Tanno-Hermal Lotio" to lek, który dzięki zawartym w nim garbnikom osusza sączące rany. Mam nadzieję, iż ten uciążliwy dla mojego kochanego Brutuska stan już niedługo minie. Jestem bardzo przejęta bo On nigdy nie chorował. To pierwsza taka poważna sytuacja

Jeszcze raz dziękuję Tobie za odpowiedz.
Pozdrawiam :smile:

Odpowiedz do tematu