Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Jucha
2012-09-14, 23:13
Temat ciążowy - sznaucerek
Autor Wiadomość
ferragamo21 
Debiutant

Wysłany: 2012-09-08, 22:28   Temat ciążowy - sznaucerek

Witam!
Mam prawie 3-letnia sunię rasy sznaucer miniaturowy i tydzień temu "przyciął" ją mały kundelek na wsi to chyba ze 3 razy. :) Moja nieuwaga, trudno. Był to 17 dzień cieczki. Żeby uniknąć szczeniaków byliśmy 2 razy u weterynarza zastosować Alizin na przerwanie ciąży. I teraz moje pytanie brzmi - czy jeżeli za rok byśmy suczkę dopuścili do krycia przez psa tej samej rasy to szczenięta będą czystymi sznaucerkami czy może wystąpić problem, że będą miały coś w sobie z tego kundelka? Bo jeżeli nie ma już szans na urodzenie czystych sznaucerków to chyba poddamy ją sterylizacji.
Pozdrawiam

Jucha 
Medalista
Biegać-Gryźć-Wąchać

Wysłany: 2012-09-08, 22:41   

Nie będzie żadnych problemów z czystością rasy.

ferragamo21 
Debiutant

Wysłany: 2012-09-09, 00:34   

Dzięki za odpowiedź. Pani weterynarz powiedziała, że za rok to może być ostatni dzwonek dla suni na pierwsze szczeniaki i chcielibyśmy z narzeczoną żeby co najmniej raz je miała. Nie myślę tu o zarabianiu na nich ale nie chciałbym rozczarować znajomych, tym że ofiarowana psinka nie będzie tym czego oczekują. :) A jak się rozmawia z ludźmi to różne opinie się słyszy na temat tej czystości rasy kiedy nastąpi wpadka z kundelkiem. :)

Jucha 
Medalista
Biegać-Gryźć-Wąchać

Wysłany: 2012-09-09, 14:10   

Czystość rasy to tylko geny. Twoja suczka przecież nie uległa mutacji od tego stosunku. Jeżeli sznaucery nie będą w 100% czyste rasowo, to znaczy, że któryś z przodków nie był czysty. Nie wierz ludziom, którzy twierdzą inaczej - podstawowe prawa genetyki są po twojej stronie ;)

agastaffbull 
Medalista

Wysłany: 2012-09-09, 16:00   

Gdyby rasowa suka raz pokryta kundlem, miała już potem do końca życia dawać mixy, to by dowodziło o nieśmiertelności plemników w drogach rodnych, co przecież jest absolutną nieprawdą!
Suka daje w danym miocie szczeniaki po psie czy psach, które ją w danym momencie pokryły.
Wpadła z kundlem, to da szczenięta mieszańce, a jak pokryjesz ją w przyszłości sznaucerem, to da sznaucery-i nie ma innej możliwości.
To tak jak z kobietami, mogą mieć dzieci z różnymi mężczyznami, prawda? Jeśli przykładowo Ewa pierwsze dziecko miała z Adamem, a drugie z Janem, to przecież logicznym jest, że drugie dziecko jest potomkiem Ewy i Jana, a wcześniejszy związek z Adamem i założenia genetyczne Adama nie mają nic wspólnego z jej drugim dzieckiem, którego ojcem jest Jan.

isabelle30 
Bywalec

Wysłany: 2012-09-11, 21:28   

Jeżeli suka nie ma uprawnień hodowlanych i zostanie pokryta psem nie mającym uprawnień to wynikiem krycia będą 100% kundle conajwyzej wyglądające mniej lub bardziej jak sznaucer. Nie piszesz nic o rodowodzie suki, o uprawnieniach....mniemam więc ze suczka też jest tylko w typie rasy. Nic nie wiesz kim byli jej przodkowie, ...
Kryjąc ją takim samym psem mozesz otrzymać szczeniaki wyglądające dowolnie.
Pominę już fakt ze od 1 stycznia tego roku weszłą w życie ustawa zakazująca sprzedawania psów nie mających rodowodów oraz hodowanych poza uprawnionymi hodowlami (zrzeszonymi w związkach pod patronatem FCI).
Nie prawdą jest ze suka musi raz w zyciu miec mieć młode....ciąża nie sprzyja raczej zdrowiu psa...
A swoim znajomym wytłumacz ze jezeli chcą ślicznego piesia to niech się wybiorą do schroniska. Mnóstwo ich tam w klatkach siedzi... przez takich właśnie ludzi którym marzą się słodkie szczeniaczki. Albo niech zapłącą uczciwą cenę w prawdziwej hodowli.

Jucha 
Medalista
Biegać-Gryźć-Wąchać

Wysłany: 2012-09-11, 22:33   

isabelle30 napisał/a:
Jeżeli suka nie ma uprawnień hodowlanych i zostanie pokryta psem nie mającym uprawnień to wynikiem krycia będą 100% kundle conajwyzej wyglądające mniej lub bardziej jak sznaucer. Nie piszesz nic o rodowodzie suki, o uprawnieniach....mniemam więc ze suczka też jest tylko w typie rasy. Nic nie wiesz kim byli jej przodkowie, ...
Kryjąc ją takim samym psem mozesz otrzymać szczeniaki wyglądające dowolnie.
Pominę już fakt ze od 1 stycznia tego roku weszłą w życie ustawa zakazująca sprzedawania psów nie mających rodowodów oraz hodowanych poza uprawnionymi hodowlami (zrzeszonymi w związkach pod patronatem FCI).
Nie prawdą jest ze suka musi raz w zyciu miec mieć młode....ciąża nie sprzyja raczej zdrowiu psa...
A swoim znajomym wytłumacz ze jezeli chcą ślicznego piesia to niech się wybiorą do schroniska. Mnóstwo ich tam w klatkach siedzi... przez takich właśnie ludzi którym marzą się słodkie szczeniaczki. Albo niech zapłącą uczciwą cenę w prawdziwej hodowli.

Zgadzam się, nie ma żadnych wskazań medycznych, żeby suka miała choć raz w życiu szczeniaki. Ale jak szczeniaków niet, to lepiej wysterylizować. Zmniejsza ryzyko ropomacicza... To co piszesz o hodowlach w FCI - nie do końca prawda. ZKwP nie ma monopolu (Na szczęście), ale hodowca musi należeć do jakiegoś związku hodowców. Tak więc jak się komuś sytuacja w ZKwP nie podoba, nie ma przymusu. Można iść do mniej znanej "konkurencji". Ale dość tego offtopu, bo się będę musiał upomnieć. :P

ferragamo21 
Debiutant

Wysłany: 2012-09-12, 22:40   

Wiem, że rodzice suczki to były sznaucery, na 100%. Papierka na to nie mam, to prawda, chyba takowy jest wystawiany jeżeli mamy pewność do kilku pokoleń wstecz, tak? No nic, nie wiem czy kiedykolwiek zdecyduję się na krycie suczki, moje pytanie było jakby na zaś. W każdym wypadku dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi